Kiedy jest Prima Aprilis

Kiedy jest Prima Aprilis wie chyba każdy, tylko niektórym zdarza się zapomnieć. Ten dzień, jak wskazuje łacińska nazwa to pierwszy kwietnia. Współcześnie obchodzony jest w wielu krajach na świecie a każdy ma na to swój sposób. Przeważnie wszyscy robią sobie żarty, różnorakie psikusy, polegające na wysyłaniu sms-ów primaaprilisowych, opowiadaniu zabawnych nieprawdziwych historyjek, czyli nie specjalnie uroczyście tylko po prostu w tym dniu można pożartować z innych, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.

W zamierzchłych czasach wyglądało to zupełnie inaczej. Poza tym, że pierwszego kwietnia świętowano Nowy Rok, w Rzymie ludzie wychodzili na ulice, tańczyli, odgrywali scenki humorystyczne a mężczyźni przebierali się za niewiasty. Dzisiaj być może zadawanie pytania o datę Prima Aprilis wielu osobom wydaje się dziwnym, jednak nie zawsze było to takie oczywiste.

W starorzymskim kraju nie nosiło to święto takiego miana a wszelkie obchody o podobnym charakterze odbywały się prawdopodobnie na początku kwietnia, dzisiaj nie wiadomo, czy był to pierwszy dzień miesiąca czy też inny.

Ostatecznie 1 kwietnia, jako Prima Aprilis został ustalony we Francji około roku 1564. Sytuacja wyklarowała się, bowiem francuski król zreformował kalendarz i Nowy Rok obowiązywał od 1 stycznia a nie jak to miało miejsce do tamtej chwili pierwszego kwietnia.

I tak oto współcześnie, mamy co roku okazję trochę pofantazjować, opowiedzieć komuś jakąś nieprawdopodobną historię, bezkarnie kłamać i jak się zwykło mówić nabierać i wkręcać innych. Ponieważ do tego dnia pozostało niewiele czasu warto pomyśleć nad udatnym żarcikiem, jaki przygotujemy specjalnie dla chłopaka, narzeczonej, małżonki, męża czy znajomych.

Wyobraźnia ludzka nie zna granic, czego z pewnością wielu z nas doświadczyło na własnej skórze, toteż nie trzeba pozostawać dłużnym wobec tych, którzy w poprzednich latach spłatali nam figla. Zdarza się również, że dowcipnisie konkurują ze sobą, kto wymyśli wiadomość, w którą bez zastanowienia uwierzą inni. Umiejętność celowego wprowadzania w błąd jest w takim wypadku na wagę złota. Sprawia, że wszyscy dobrze się bawią a i sam nabierany potrafi się śmiać z własnej naiwności.