Znane żarty z okazji Prima Aprilis

Zazwyczaj długo pamiętamy żart, którego staliśmy się ofiarą. Raczej nie ze względu na niesympatyczne odczucia jakie mogły temu towarzyszyć, lecz z uwagi na to, że tak łatwo daliśmy się nabrać. Czasami wystarczy kilkuminutowa rozmowa prowadzona w poważnym tonie na temat zapowiedzianej klasówki- to z grupy żartów szkolnych lub też o zwolnieniach jakie mają nastąpić w firmie.

Takie podstępy działają, ważne żeby wszystko zrobić spontanicznie, bez przesadnej egzaltacji no i postawić na sytuację, która realnie mogłaby mieć miejsce w rzeczywistości. Dzieci często żartują ze swoich rodziców, oznajmiając im, że zostaną dziadkami, w pracy można zasiąść nie do swojego komputera i nie przy swoim biurku, a chyba miejscem gdzie tych kawałów jest najwięcej staje się szkoła.

Dzieci i młodzież szybko podłapują motyw primaaprilisowy starając się już od samego rana wkręcić jak największą ilość osób, często przy tym konkurując a ich pomysłowość także bywa zaskakująca. Oprócz sytuacji, w których sami wzajemnie żartujemy z siebie, podowcipkować lubi prasa, telewizja, radio czy Internet. W tych mediach pojawiają się nieprawdziwe informacje, jednakże tak sprytnie przygotowane i przedstawione, że czasami aż trudno nie uwierzyć.

A zupełnym szokiem może być dla nas sytuacja, w której nasze własne zdjęcie znajdzie się na okładce lokalnej gazety bo i takie psikusy się zdarzają. Widać bezkrytycznie ufamy środkom masowego przekazu jeśli sami nieświadomi kłamstwa, przekazujemy je dalej. W ciągu wielu lat w dzień 1 kwietnia, telewizja podała masę różnych wiadomości, które były fałszywe i przeszły do historii.

Trzeba tu wspomnieć o słynnej zmianie wartości liczby PI, która miała miejsce w Alabamie, prawdopodobnych możliwościach przesyłania przez telewizję zapachów, czy też odkrytej na Marsie wodzie. Takich nowinek można usłyszeć coraz więcej masmedia, często pozostawiają ich odbiorcę bez odpowiedzi, co skutkuje licznymi spekulacjami i telefonami dociekliwych.

Jedno jest pewne ich autorzy muszą mieć spory ubaw w takich sytuacjach a tym, którzy uwierzyli pozostaje spojrzeć w kalendarz aby odpowiedzieć sobie na pytanie – czy to prawda?