Przeskocz do treści

Psychiatra pełnopłatny czy na NFZ?

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób ma problemy z psychiką. To obecnie normalne, ponieważ problemy piętrzące się codziennie, nie zawsze są łatwe do pokonania. Dlatego coraz więcej osób, choć niechętnie, odwiedza lekarzy psychiatrów.

Dla kogo taki lekarz?

Wciąż pokutuje przekonanie, że psychiatra to „lekarz od wariatów”. W związku z tym bardzo wiele osób, choć ma spore problemy a depresja ich niszczy, nie chce zasięgnąć pomocy u specjalisty, bojąc się, co powiedzą ludzie. Tymczasem taki specjalista to lekarz od psychiki, która choruje tak samo jak noga czy serce. W Polsce bez problemu można dostać się do psychiatry, choć kolejki bez wątpienia są długie. Dlatego czasem ludzie decydują się na lekarzy prywatnych, takich jak Tomasz Woźniak, psychiatra z Warszawy, by dostać się szybciej, lub, żeby dostać bardziej fachową pomoc.

Czy cena za usługę przekłada się na jakość leczenia?

Niestety nie jest to takie proste, Lekarze sami ustalają ceny za wizyty, i absolutnie nie jest to ukierunkowane na pomoc poszczególny osobom. Bardzo, często się zdarza, że na NFZ lekarz bardziej pomoże, ponieważ jest dobrze wyszkolony i doskonale potrafi zrozumieć człowieka i pomóc, zaś dość drogi specjalista nie będzie w stanie skutecznie pomóc w gnębiącej pacjenta depresji. To, czy pójdziemy do płatnego i drogiego specjalisty nie oznacza, że szybciej wyzdrowiejemy i dostaniemy lepszą pomoc.

Każdy lekarz, bez względu na to, czy przyjmuje na NFZ czy prywatnie, ma swój sposób pomocy poszczególnym pacjentom. Dobry lekarz pomoże każdemu, bez względu na kwotę, jaką trzeba lub nie zapłacić.
Istnieje przekonanie, że lekarz prywatny pomoże bardziej, jednak jest ono błędne. Często lekarze mają jednocześnie praktyki prywatne i pracują w poradniach na NFZ i pomagają obu rodzajom pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *